Region
Zalew Wiślany
O Związku
Porty nad Zalewem
Żeglarstwo
Parki i rezerwaty
Szlaki turystyczne
Imprezy w regionie
Zdjęcia
E-mail

Gminy
Braniewo
Elbląg, gmina
Elbląg, miasto
Frombork
Krynica Morska
Nowy Dwór Gdański
Stegna
Sztutowo
Tolkmicko
Kaliningrad

Mapy
Zalew Wiślany - ogólnaZalew Wiślany - szlaki turystyczneBażantarnia - szlaki turystycznePolska


O Gminie Historia Turystyka Noclegi Oferta Gospodarcza  

FROMBORK - WALORY TURYSTYCZNE

Pomnik Kopernika

Frombork odwiedzają co roku tysiące turystów, aby poznawać pamiątki po wielkim astronomie Mikołaju Koperniku oraz unikalne na skalę światową zabytki. Kompleks obiektów Wzgórza Katedralnego zaliczony został do najwyższej zerowej klasy w światowej klasyfikacji ochrony zabytków kultury materialnej.

Katedra Fromborska

Wzgórze Katedralne, zwane też Zespołem Katedralnym powstało na środkowym, dominującym nad okolicą, wzgórzu. W obrębie murów znajdują się: katedra, pałac biskupi z kapitularzem, nowy wikariat, dom kustosza z Kurią NMP. W ciągu murów obronnych zbudowano dwie bramy, furtę, trzy baszty i dwie wieże - Kopernika i Radziejowskiego. Na wzgórzu po wschodniej stronie stoi nowy pałac biskupi, natomiast po stronie południowej i na wzgórzu zachodnim Wieża Radziejowskiego rozlokowanych jest siedem domów kanonickich. Centralnym obiektem Wzgórza jest bazylika archikatedralna p.w. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej i św. Andrzeja Apostoła, zwana najczęściej Katedrą Fromborską. Najcenniejsze zabytki katedry to: późnogotycki ołtarz (1504 r.), barokowe organy o niepowtarzalnym dźwięku, zespół krzyża i sześciu lichtarzy wykonanych ze srebra (1758-1760), a także obecny ołtarz główny (1752 r.) wykonany z czarnego, białego i różowego marmuru. We fromborskiej świątyni ogółem znajdują się 23 ołtarze. Zachwyt wzbudzają także stalle kanonickie w prezbiterium. Katedra fromborska od 1965 roku posiada godność i prawa bazyliki mniejszej.

Baszta na Wzgórzu Katedralnym

Kilka ciekawych obiektów znajduje się również na terenie miasta. Obecna siedziba Muzeum Medycyny to dawny szpital św. Ducha z kaplicą św. Anny. Dużym osiągnięciem inżynierskim XIV wieku był Kanał Baudy posiadający system śluz piętrzących wodę. Zasilał on miasto w wodę z odległości prawie 5 km. Kanał ten został zasypany w latach 60-tych obecnego stulecia. Nad korytem Kanału zbudowano w 1571 r. Wieżę Wodną - posiadała, jako drugie w Europie, urządzenie czerpakowe, za pomocą którego doprowadzano wodę z kanału na Wzgórze Katedralne. Warto zwrócić uwagę również na neogotycki kościół ewangelicki, kaplicę św. Jerzego i basztę rybacką.

Panorama Fromborka

Muzeum Mikołaja Kopernika zaprasza do obejrzenia pamiątek po słynnym astronomie, a także do odwiedzania Muzeum Medycyny, Planetarium (seanse astronomiczne) i Obserwatorium Astronomicznego (nocne pokazy nieba). We wnętrzu Wieży Radziejowskiego zawieszono wahadło Foucaulta - przyrząd pozwalający unaocznić ruch dobowy Ziemi wokół własnej osi. Z tarasu widokowego tejże Wieży, z wysokości 70 m, można podziwiać panoramę okolic Fromborka. W sezonie letnim w Katedrze odbywają się koncerty w ramach Festiwalu Muzyki Organowej.

We Fromborku działa placówka odprawy paszportowo-celnej. Istnieje możliwość udania się wodolotem do Kaliningradu, a statkiem można popłynąć do Krynicy Morskiej lub odbyć rejs po Zalewie Wiślanym. Miejscowy Klub Żeglarski wypożycza osobom uprawnionym sprzęt żeglarski. Na obrzeżach miasta znajdują się obiekty sportowe, w tym stadion, korty tenisowe i basen o pełnych olimpijskich wymiarach. Zimową porą płytki zamarznięty Zalew zachęca do uprawiania sportów bojerowych.


Informacja Turystyczna: 14-530 Frombork, ul. Portowa 4, tel. (055) 243-70-52